O portalu Wiatrówki Opisy i testy Wywiady i reportaże Artykuły zagraniczne Zawody i zloty Producenci wiatrówek FAQ
Home Użytkownicy Grupy Video Zdjęcia Blogi Forum Wydarzenia Ankiety Artykuły
Artykuły
Wiadomości ogólne
10-20-09

 

Przy zakupie wiatrówki warto zainteresować się także dodatkowymi akcesoriami, które na pewno urozmaicą nam zabawę.

 

Najczęściej kupowanym osprzętem jest niewątpliwie celownik optyczny. Przyrządy celownicze typu muszka - szczerbinka nigdy nie pozwolą nam na tak precyzyjne strzelanie jakie oferuje nam luneta.

 

Dobór odpowiedniego celownika to osobna sprawa i często też wiąże się z indywidualnymi potrzebami.

By móc osadzić celownik na wiatrówce będziemy potrzebować odpowiedniego montażu.

 

Montaże ogólnie dzielimy na jedno i dwuczęściowe. Zależnie od siły odrzutu karabinka stosujemy jeden z nich. Należy także pamiętać o odpowiedniej średnicy pierścieni, które będą dostosowane do tubusu lunety. Typowa średnica tubusu to 25,4mm. czyli jeden cal. Coraz częściej pojawiają się także lunety o tubusie 30mm.

 

Równie często spotykanym dodatkiem do wiatrówki jest pokrowiec. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pokrowiec jeśli myślimy o wyjazdach w plener czy na strzelnicę. Do wiatrówek pistoletowych które są replikami są w ofercie kabury skórzane, można ja dopiąć do paska, lub zawiesić na specjalne szelki. Są także kabury udowe a także kamizelki taktyczne.

Posiadając model z magazynkiem możemy się zaopatrzyć w jeden, lub więcej magazynków zapasowych.

 

Kto myśli o strzelaniu w pomieszczeniu powinien kupić kulochwyt i papierowe tarcze odpowiadające jego wymiarom (14x14 lub 17x17 cm). Rzecz bardzo przydatna z racji tego że możemy go postawić jak i powiesić na ścianie. Śrut przy uderzeniu w kulochwyt nie rykoszetuje i zbiera sie na dnie kulochwytu. Jest kilka rodzajów kulochwytów. Różnią się wielkością i kształtem. Dodatkowe akcesoria tego typu to „spinery" czyli tzw. Lizaki, które obracają się w momencie trafienia. Na zawodach Field Target wykorzystywane są także cele resetowalne ze strefą „kill zone". Strzał w tę strefę powoduje przewrócenie stalowej figurki przedstawiającej jakieś zwierzę. Ponowne postawienie figurki odbywa się za pomocą sznurka.

 

Bardzo ciekawą propozycją jest tarcza magnetyczna. Po każdym celnym strzale w jedną z czterech figurek można je ponownie postawić trafiająć w figurkę w kształcie kółka.

 

Aby broń utrzymywać w dobrej kondycji należy ją czyścić. Do tego celu służą różnego rodzaju olejki, oddzielne do oksydy i drewna, jest nawet specjalny olej do śrutu (Logun PL-9). Co jakiś czas należy także wyczyścić wnętrze lufy. W tym celu warto zaopatrzyć się w wyciory o odpowiedniej średnicy oraz preparat do czyszczenia luf.

 

Copyright © 2017 spolecznosc.wiatrowki.pl. Projekt i wykonanie AMP Media